O czym śni twój pies?
Temat snu wciąż jest nie do końca wyjaśniony i naukowcy mają niezły orzech do zgryzienia, próbując zbadać nasz mózg pod tym kątem. Domyślacie się pewnie, że w przypadku psów sprawa jest jeszcze trudniejsza. Dlaczego w ogóle poruszam taki temat?
Od dawna obserwuję u mojego pinczerka przedziwne wygibasy i odgłosy podczas snu. Najczęściej jest to machanie ogonkiem, piszczenie i warczenie. Początkowo była z tego kupa śmiechu, ale potem postanowiłam zgłębić temat. Zaczęłam się zastanawiać, czy pies też może śnić i jeśli tak, to jakie to są sny? Czy kiedy warczy to widzi we śnie coś, czego się boi? Czy mój pies ma koszmary? Może powinnam go wtedy obudzić? Na te wszystkie pytania szukałam odpowiedzi, a zgromadzoną wiedzą postanowiłam się podzielić z Wami, może kogoś to zaciekawi :).
Przy poznawaniu psich marzeń sennych korzystałam oczywiście z różnych stron internetowych, ale dużą dawkę wiedzy dała mi też książka Tajemnice Psiego Umysłu Stanleya Corena. Dostałam ją w liceum jako nagrodę w jakimś konkursie biologicznym, ale dopiero teraz odkryłam ją w czeluściach swojej biblioteczki i okazuje się, że to obowiązkowa pozycja dla wszystkich psiarzy! Można się z niej m.in. dowiedzieć czy psy śpiewają i mają poczucie rytmu, czy szczekając między sobą mają swój psi język oraz czy posiadają samoświadomość (czyli np. czy Bruno wie, że jest niepowtarzalnym Brunusiem). Także polecam, sama aktualnie ją pochłaniam :). 

Wracając do samej kwestii śnienia. Należy zacząć od tego, że psy wbrew pozorom mają bardzo podobną budowę mózgu do naszego. Tak jak my mają też fazy snu, w tym fazę REM (Rapid Eye Movement). Możecie sami zaobserwować kiedy ona następuje - pies leży wtedy na boku, jego oddech staje się płytszy, a gałki oczne zaczynają się ruszać pod powieką, co oznacza że pies widzi wtedy różne rzeczy we śnie. Nie należy wtedy budzić psa - to bardzo ważna faza, podczas której zwierzę się regeneruje. Pewnie jesteście ciekawi, co pies wtedy widzi. Okazuje się, że tak jak my w snach nasi pupile widzą rzeczywiste sytuacje, inspirowane wydarzeniami bieżącego dnia. Udowodniono to eksperymentem, niestety dość brutalnym, ale skutecznym.  W mózgu znajduje się "most" odpowiedzialny za to, że ciało nie robi w rzeczywistości tego, co we śnie. Czyli np. gdy śnimy o tym, że idziemy, to dzięki temu mostowi w rzeczywistości nasze ciało leży bez ruchu. Naukowcy usunęli ten most kilku psom i monitorowali je podczas snu. Mimo że mózg "spał", to psy biegały, szczekały, zachowywały się tak, jakby kogoś atakowały czy witały. Także możemy przyjąć, że naszym psiakom śnią się zwykłe codzienne czynności :-). Podobno wiele zależy od tego, jak nasz pies spędził dzień - jeśli był stresujący, to jest większe prawdopodobieństwo, że przyśni mu się coś niemiłego. Aczkolwiek Bruno pomimo całego dnia spędzonego na kanapie z ulubioną przekąską popiskuje zestresowany we śnie, więc za tę teorię łapy uciąć nie damy :-).
A Wy jakie śmieszne zachowania podczas snu zaobserwowaliście u swoich psów? :)3 komentarze

  1. Franek lubi biegać we śnie. (Nie polecam biegającego przez sen 40kg labradora w łóżku) Poza tym często się kłóci przez sen albo wydaje inne prześmieszne dźwięki, które mnie rozczulają!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeżeli mój pies merda ogonem to zawsze się uśmiechem, ale kiedy warczy albo skamle, to zawsze do niego podchodzę, budzę go i głaszczę dopóki się nie uspokoi.

    OdpowiedzUsuń
  3. ja u swojego też czasami zauważam dziwne ruchy podczas snu ;-)

    OdpowiedzUsuń