DIY: Drewniane podkładki pod kubek.Jestem totalnie zauroczona tymi podkładkami! Ich zrobienie kosztuje niewiele czasu i pieniędzy, a radość z ich robienia (i efektu!) jest niewspółmiernie duża :). Takie własnoręcznie wykonane podkładki to też dobry pomysł na prezent! A jeśli Ci się znudzą, wystarczy odwrócić je na drugą stronę i voila! Masz piękne, drewniane podstawki :-). Podoba Ci się? To do dzieła!

Potrzebne materiały:


Drewniane krążki
(Jeśli masz taką możliwość, możesz je przygotować własnoręcznie, ja kupiłam paczkę na Allegro.)


Farby i pędzle
(Ja użyłam zwykłych farb akrylowych: białej, złotej, oraz sama przygotowałam miętową i różową. Potrzebne będą dwa pędzle: szerszy do malowania tła i węższy do malowania wzorków.)Szablon
(Szablon wycinamy w kartce z bloku technicznego. Oczywiście możesz zrezygnować z szablonu i puścić wodzę fantazji.)


Marker
(Marker nie jest konieczny, ale przyznaję że dzięki niemu podkładki nabrały jeszcze więcej uroku.)Wykonanie

Najpierw przygotowałam tło, najlepiej sprawdza się białe. Użyłam do tego białej farby akrylowej (do kupienia w każdym sklepie papierniczym, a także w niektórych supermarketach). Żeby tło dobrze przykryło drewno, pomalowałam krążki trzykrotnie, czekając aż każda warstwa trochę przeschnie. Żeby przyspieszyć proces schnięcia warstw można położyć krążki na grzejniku no i najważniejsze - warstwy farby nie mogą być za grube. Kiedy masz już gotowe tło zaczyna się najlepsza zabawa - malowanie wzorów. Ja postawiłam na minimalistyczne serduszka, ale równie dobrze mogą to być groszki, paski, litery, a nawet bardziej skomplikowane malunki, np. ulubione kwiaty. Kiedy wzór wyschnie, trzeba całość utrwalić. W końcu twoje dzieło będzie miało kontakt z wodą, kawą etc. co spowoduje z czasem ścieranie się farby. Gotowe podkładki można pokryć werniksem - środkiem stosowanym np. do utrwalania przedmiotów ozdobionych techniką decoupage. Werniksów jest cała masa i mają one różne funkcje, najlepiej poprosić o pomoc sprzedawcę w sklepie plastycznym :-). Pytaj o werniks do utrwalania farby akrylowej. Gdy werniks wyschnie, podkładka jest gotowa do użycia. Ja jestem zachwycona, a Ty? :-)
2 komentarze

  1. heeeej ! świetny post,a podkładki na na pewno zagoszczą na moim stole :)
    www.writtenbywiktoria.blogspot.com wpadnij jak masz ochotę.

    OdpowiedzUsuń