Jak legalnie używać zdjęć z Instagrama? Krok po kroku.Do eksperta w kwestii blogowania jeszcze mi daleko. Ale podczas mojej podróży przez blogosferę, metodą prób i błędów wiele się już nauczyłam. Postanowiłam utworzyć nową kategorię wpisów z poradami dla blogerów, gdzie będę poruszać kwestie techniczne i nie tylko. Co Wy na to? :-)


Na początek kwestia praw autorskich związana z umieszczaniem zdjęć z cudzego konta na Instagramie, we wpisie na swoim blogu. Pamiętacie mój wpis o trendach na Instagramie? Prezentowałam w nim przykładowe zdjęcia z innych kont. Jak to zrobić tak, żeby było legalnie i żeby nikt nie oskarżył nas o kradzież?

Nie wszyscy mają tego świadomość, ale zapisanie zdjęcia na dysku i jego opublikowanie, nawet z podpisem kto jest autorem, to zwykła kradzież. Sama kiedyś nie miałam o tym pojęcia i myślałam, że jak podpiszę na końcu "źródło: Instagram" to będzie ok. Błąd! Każde zdjęcie ma swojego autora i regulamin serwisu nie zezwala na zapisanie zdjęcia na dysku i jego ponowne publikowanie. Co więc zrobić, jeśli chcemy wykorzystać czyjeś zdjęcie?

Teoretycznie najprościej jest dogadać się z autorem zdjęcia i poprosić go o zgodę. Ale wymaga to wymiany kilku maili, być może nawet zapłaty za możliwość wykorzystania zdjęcia i spisania umowy. Jest jednak jeszcze prostszy sposób, który wymaga dużo mniej zachodu, mianowicie OSADZANIE. Zobaczcie jak zrobiłam to w tym wpisie. Klikając na zdjęcie, przenosimy się na konto jego autora, wszystko jest legalne i "po bożemu". Jak osadza się zdjęcia w poście? W Wordpressie istnieją do tego specjalne wtyczki, które ułatwiają sprawę, w Bloggerze trzeba trochę pogrzebać, ale jest to naprawdę proste.

Osadzanie zdjęcia krok po kroku:

1. Wejdź w przeglądarce na Instagram i odszukaj interesujące cię zdjęcie.

2. Kliknij w nie i obok opcji dodawania komentarza masz 3 kropeczki, w które klikasz.

3. Wybierz "kod osadzania".4. Jeśli chcesz, żeby do zdjęcia był dołączony opis, po prostu skopiuj kod. Jeśli nie, odznacz opcję "dołącz opis".5. Przejdź do panelu pisania posta i wybierz wersję HTML.
6. W miejscu, w którym chcesz umieścić zdjęcie, wklej kod.7. Wróć do panelu "nowy post" i sprawdź, czy dobrze wkleiłeś kod i zdjęcie jest prawidłowo zamieszczone. W wersji roboczej będzie widoczne tylko obramowanie, dlatego jeśli chcesz zobaczyć jak zdjęcie prezentuje się w poście kliknij "podgląd".

8. Tak wygląda osadzone zdjęcie. Wszystko łatwo, szybko i co najważniejsze legalnie :).
Koniecznie dajcie znać, czy podobają Wam się tego typu posty! A może macie jakiś inny problem natury blogowej? Dajcie znać, być może uda mi się coś zaradzić :-).
5 komentarzy

  1. Świetny post, oby dotarł do jak największej ilości osób. Wierzę, że chociaż w pewnym stopniu zminimalizuje to kradzież zdjęć z insta.

    OdpowiedzUsuń
  2. cenne info <3:*

    OdpowiedzUsuń